Domov pro seniory Máj
Domov pro seniory MájČeské Budějovice

Ubytování, stravování a ostatní služby

Ubytování

Ubytování je zajištěno na jednolůžkových a dvoulůžkových pokojích. Součástí každého z nich je sociální zařízení (koupelna se sprchovým koutem, umyvadlem a WC).

Základní vybavení pokoje

• Polohovací lůžko
  • Noční stolek
  • Šatní skříň
  • Knihovna
  • Komoda
  • Televizní anténa
  • Bezpečnostní signalizace
  • Telefon

Klient má možnost si pokoj vyzdobit drobnými předměty (např. obraz, hodiny, květiny, fotky). Po domluvě s vedením Domova pro seniory Máj je možné pokoj vybavit drobným nábytkem nebo elektrospotřebiči (např. varná konvice, lednice).

Objekt Větrná je vzhledem ke svému rozsahu členěn do čtyř stanic:

Stanice A

• Počet lůžek: 41
  • 21 jednolůžkových pokojů
  • 10 dvoulůžkových pokojů

Stanice B

• Počet lůžek: 42
  • 12 jednolůžkových pokojů
  • 2 jednolůžkové pokoje se společným sociálním zařízením
  • 14 dvoulůžkových pokojů

Stanice C
(domov se zvláštním režimem)

• Počet lůžek: 40
  • 14 jednolůžkových pokojů
  • 2 jednolůžkové pokoje se společným sociálním zařízením
  • 12 dvoulůžkových pokojů

Stanice F

• Počet lůžek: 32
  • 2 jednolůžkové pokoje
  • 15 dvoulůžkových pokojů

Stravování

V našem zařízení poskytujeme celodenní stravování, obědy připravujeme také pro zaměstnance a cizí strávníky. Stravování zajišťuje vlastní kuchyně, ve které se denně vaří podle jídelního lístku sestaveného nutričním terapeutem. Ten zároveň u klientů zajišťuje poskytování nutriční péče.

Připravujeme tři druhy stravy, a to stravu základní č. 3, dietu diabetickou č. 9 a dietu šetřící č. 2, které se řídí dietním systémem sestaveným pro naše zařízení. U stravy č. 3 a diety č. 9 je klientům umožněn u snídaní, obědů a večeří výběr ze dvou druhů jídel. Podle stavu klienta lze sestavit i individuální dietu. Potíže s kousáním, žvýkáním a polykáním přináší mnoho omezení a nutnost změny stravovacích zvyklostí. Těmto klientům poskytujeme i mechanicky upravenou stravu - mletou formu stravy nebo v modifikované konzistenci hustého pyré.

Strava je podávaná 5 x denně (snídaně, přesnídávka, oběd, svačina a večeře), u diabetiků a individuálních nastavení 6 x denně (+ druhá večeře).

Skladba stravy je přizpůsobena svým složením, množstvím a úpravou věku a zdravotnímu stavu klientů. Do jídelníčku zařazujeme i pokrmy, které se vážou ke slavnostním akcím v našem zařízení (Vánoce, Velikonoce, Masopust, barevné dny, Vinobraní). Respektujeme i individuální požadavky klientů.

Klienti se mohou stravovat na jídelnách jednotlivých stanic nebo na svých pokojích.

Jídlo se na oddělení expeduje tabletovým systémem. Při servírování jídel je naší prioritou zajistit klientům vhodnou kulturu stolování.

Celý den je zajištěn pitný režim. Klienti mají k dispozici čaje, ovocné a vitamínové nápoje, mléčné nápoje a na každém patře je zásobník s pitnou vodou.

Stravovací provoz má sestavenou vlastní dokumentaci založenou na zásadách HACCP (pravidla správné výrobní a hygienické praxe), která je pravidelně aktualizována a je prováděna vnitřní kontrola za účasti externího poradce.

Chléb s vaječnou pomazánkouBramborové šišky s jablečnou omáčkouTvarohové noky s jahodovým přelivemVepřové, dušená mrkev, bramborová kašePerník s ovocemChléb se šunkovou pěnouPiškoty s ovocemVepřové na paprice, houskový knedlíkstravovani_1stravovani_5stravovani_6stravovani_7stravovani_11stravovani_4

Ostatní služby

Duchovní péče

• Klienti mohou pro chvíle ztišení využít kapli v přízemí
  • Každou sobotu je v kapli od 15,00 hodin bohoslužba v římskokatolickém obřadu
  • Každý první a třetí pátek v měsíci je v kapli od 9,00 hodin ekumenická bohoslužba
  • Každý pátek v postní době je v kapli od 9,00 hodin modlitba křížové cesty
  • Klient má možnost přijmout návštěvu duchovního na svém pokoji
  • Po předchozí domluvě s klientem je možné zavolat duchovního, když klient umírá
  • Klientovi lze po domluvě s knězem zprostředkovat přijetí svátostí (svátost smíření, zpověď), svátost oltářní (svaté přijímání), svátost nemocných (pomazání nemocných), příp. svátost křtu)

Duchovní

• P. Josef (římskokatolický kněz), tel. 605 268 665
  • P. Vít (římskokatolický kněz), tel. 732 217 001
  • P. Lubomír (vikář církve československé husitské), tel. 601 154 719

V případě zájmu klienta je možné zprostředkovat setkání s duchovním jiného vyznání.

Kavárna

Klienti mohou sami nebo se svými příbuznými a přáteli využívat kavárnu se zahrádkou.

Otevírací doba kavárny

• Pondělí až pátek od 9,00 do 11,00 hodin a od 13,00 do 17,00 hodin
  • Sobota a neděle od 12,00 do 17,00 hodin

Přechodné ubytování návštěv

Návštěvy klientů mají možnost přespat v místnosti k tomu určené, jejíž součástí je sociální zařízení (sprchový kout, umyvadlo a WC) a kuchyňská linka. Cena za ubytování je 200,- Kč za lůžko na jednu noc. Jídlo pro návštěvy není součástí ubytování.

Certifikovaný držitel

Člen asociace