Domov pro seniory Máj České Budějovice,
příspěvková organizace
Větrná 731/13 Na Zlaté stoce 32/28 Tylova 13/9 Tylova 14/11

Horní menu

Drobečková navigace

ÚVOD > Větrná 731/13 > Zdravotní a ošetřovatelská péče > Rehabilitační péče

Rehabilitační péče

Součástí komplexní ošetřovatelské péče je léčebná rehabilitace. Jejím cílem je udržet ležící klienty v nejlepší možné fyzické kondici. Někomu napomáhá k chůzi, někomu ke zvýšení tělesné kondice, jinému zase odpomůže od bolesti. Tato péče je indikována praktickým lékařem.

V naší bohatě vybavené tělocvičně si mohou klienti zacvičit na žíněnce, protáhnout se na žebřině či zajezdit na rotopedu - vždy pod dohledem nebo s pomocí kvalifikovaných fyzioterapeutek.

Péče o ležící klienty se soustřeďuje zejména na léčebnou tělesnou výchovu proti svalovým kontrakturám a dechová cvičení pro dobrou ventilaci plic.

Každý den začínají klienti ranní rozcvičkou. Před snídaní se sejdou v jídelnách, aby si mohli procvičit svaly i plíce. Pod vedením dvou fyzioterapeutek cvičí jednoduché cviky. A nakonec si vždy zazpívají nějakou pěknou písničku. Je to hezký začátek nového dne, který může začít.

Základní rehabilitační metody jsou elektroléčba, vodoléčba a léčebná tělesná výchova individuální a skupinová.

Za velice efektivní a významnou považujeme elektroléčbu, která má, mimo jiné, analgetické a protizánětlivé účinky. Podstatná je skutečnost, že klienti pociťují při této terapii značnou úlevu.

Oblíbenými jsou také vodoléčebné procedury - podvodní masáž, perličková a vířivá koupel, které přispívají k prokrvení celého těla a klienti v jejich průběhu relaxují.

Základní rehabilitační metody ve Větrné 13 jsou:

- nácvik chůze
- nácvik sedu (na lůžku nebo do křesla)
- aktivní i pasivní cvičení na lůžku
- elektroléčba
- vodoléčba

Veškerou rehabilitační péči zajišťují atestované fyzioterapeutky.

Jana Rešlová
Veronika Kelblová